úterý 19. února 2008

Dietka

Dietka
S nasazením diety morčeti nemám vůbec žádné zkušenosti a proto jsem tento celý článek zkopírovala z http://www.kralici.cz/morcata/ :-D .Je to ale moc zajímavé.
Takže:Důvody pro dietu mohou být různé. K dietě by měla vést především starost o zdraví morčete, ale může se také jednat o nutnost shodit pár deka k dosažení dobré kondice pro výstavu. Vhodná dieta může někdy zabránit i úhynu zvířete.Pokud chceme, aby morče ubylo na váze, musíme být důslední hlavně u sebe. Krmíme v pravidelném čase a jídlo nepřihazujeme zvířátku během dne. Dopřejeme mu dostatek pohybu třeba proběhnutím po bytě nebo ve výběhu na zahradě, kde mu nehrozí žádné nebezpečí.Jednou až dvakrát denně v pravidelnou dobu krmíme senem a zeleninou. Obiloviny nahradíme větším množstvím zeleniny. Pozor na nadýmavé druhy. Nepodáváme potraviny s velkým obsahem tuku (slunečnicová a kukuřičná semínka, oříšky, piškoty, rozinky, atd.), ovoce s vysokým obsahem cukru (např. banán), vyhýbáme se i granulím. Morče musí mít zajištěn dostatek čisté vody.Zrní (žito, pšenice, ječmen) - podáváme pouze 2x týdně a to jednu polévkovou lžíci na morče. I ze samotné pšenice může morče nabírat na váze!Morče musí mít zajištěn dostatek vitamínů - hlavně vitamínu C a minerálů. Během diety je raději podáváme i v podobě vitamínových přípravků.Razantní dietu na 7dní - jen seno a vodu - můžeme dát pouze samci. Musíme zajistit dostatek vitamínů a minerálů. Tato dieta je ovšem velice výjimečná a rozhodně se nesmí stát pravidlem!S dietním režimem u samic musíme být velmi opatrní. Při nedostatku živin, vitamínů a minerálů může dojít ke snížení reprodukce a až k úplnému vymizení tvorby vajíček. Kromě narušené reprodukce může nastat zhoršení funkce imunitního systému a z toho plynoucí snížená odolnost k nemocem.Je nemyslitelné morčeti několik týdnů dopřávat hojnost kalorické potravy s předpokladem, že až se dostane na kritickou váhu, potravu opět omezíme. Při častějším omezení potravy si začne organismus tuky naopak šetřit a ukládat na očekávanou dobu nedostatku živin. Takové "poctivé" zásoby lze potom velmi špatně odbourávat. Stejně jako u lidí můžeme u morčete vyvolat "jo-jo efekt", tedy prudký nárůst váhy po vysazení diety. Morče raději krmíme střídmě, než abychom museli přistoupit k dietnímu režimu.
Článek o dietě po konzultaci s MVDr. Denisou Vítkovou (Cavia Bohemia) sepsala Sisi (Silva T.), upravila Petra Křížová.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Hvězdičko, přečelta jsem si vzkaz v návštěvní knize a řehním se tady až slzím. Ne, opravdu nejsem "ňáká ulítlá puboška" - strašně se mi tohle pojmenování líbí - ale jsem už babka a to tak, že dost. Spíš se vracím už do doby puberty :-). Ne, vážně, je mi 63 a spíš se dá pochybovat o mém zdravém rozumu, když vidíš, do čeho se v těhle letech pouštím. Ale mně nebaví sedět někde na lavičce a naříkat co mně kde bolí a jak je všechno na draka... Já prostě miluju PC a řádím jak divá.
No a nakonec, díky že jsi napsala, protože jsi mi dala možnost se podívat na hezký blog a už Tě mám v oblíbených.
Zatím páček a těším se na Tvoji návštěvu.
Danica